Onlarca Yahudi Yerleşimci Aksa´ya Baskın Düzenledi

Onlarca Yahudi yerleşimci işgal polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.


Yerel kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, bu sabahki baskına 81 Yahudi yerleşimci ve 7 Yahudi din okulu öğrencisi katıldı.

Yahudi yerleşimcilerin işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’nın avlusunda dolaştıkları ve ayin yaptıkları belirtildi.

İşgal güçlerinin Kudüs’ten ve 1948’de işgal edilen topraklardan Mescid-i Aksa’ya gelenlere güçlük çıkardığı, çantalarını aradığı ve girişte kimliklerine el koyduğu belirtildi.

Mescid-i Aksa´yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa´ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa´ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı´ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa´ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature