Fanatik Yahudilerin Mescid-İ Aksa Baskınları Sürüyor

İsrail polisi korumasındaki 94 fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

İsrail polisinin eşlik ettiği çok sayıda fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs´ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa´nın avlusuna girdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisi korumasındaki 94 fanatik Yahudi´nin Mescid-i Aksa´nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe (Fas) Kapısı´ndan girerek Harem-i Şerif´e baskın düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, fanatik Yahudilerin bir süre Mescid-i Aksa´nın avlusunda dolaştıktan sonra Harem-i Şerif´ten ayrıldığı ifade edildi.

İbrani takvimine göre yılbaşı olan Roş Aşana kutlamaları nedeniyle dün de 235 fanatik Yahudi, Mescid-i Aksa´ya girmişti.

Mescid-i Aksa´ya yönelik ihlaller gerilime neden oluyor

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman Mescid-i Aksa´nın avlusuna giriyor. Bu durum bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu´s Sahra Camisi´nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa´da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Kaynak: AA


© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature