Basın Açıklaması: "yüzyılın İşgal Planı"

 

"YÜZYILIN İŞGAL PLANI"


Burak Derneği yönetim kurulu başkanı sayın Adem Yenihayat, Kudüs´te yaşanan son gelişmelerle ilgili basın açıklamasında bulundu. ABD menşeîli "Yüzyılın İşgal Planı"na tepki gösteren  Yenihayat, Filistin topraklarının iki katına çıkarılma iddiasının tamamen aldatmacadan ibaret olduğunu ifade etti.

   Adem Yenihayat´ın, yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

"Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump´ın, "Yüzyılın Anlaşması" diye, kamuoyuna açıkladığı sözde barış planı, tamamen bir aldatmaca ve tek taraflı bir dayatmadır.
Planı Washington´da Amerika ve İsrail devlet başkanlarının, -Filistin tarafı olmadan, kameralar karşısına geçip, basın toplantısıyla açıklamaları bile, bu planla sadece İsrail menfaatlerinin gözetildiğinin ve Filistin tarafının hiçe sayıldığının bir göstergesidir.
Planda, Filistinlilerin menfaatine uygun olduğu iddia edilen dört madde öne çıkarılmaktadır:
1. Filistin Devleti kurulacak.
2. Filistin Devleti´nin başkenti Doğu Kudüs´te bir yer olacak.
3. Filistin toprakları iki katına çıkacak.
4. Filistin için, yatırımlarda kullanılmak üzere, 50 milyar dolarlık bir fon oluşturulacak.
Bu vaatlerle, kamuoyunu yanıltan bir algı operasyonu yapılmakta; hakikatte ise, bu planla sadece İsrail’in kazançlı olacağı gerçeği, örtülmek istenmektedir.
Planda ön görülen Filistin Devleti, sadece kağıt üzerinde bir devlettir. Çünkü, bu devletin bir ordusu, kendi kontrolünde hava ve kara sahaları olmayacak; başka devletlerle anlaşma yapma yetkisi bulunmayacaktır.
Filistinlilerin ve tüm Müslümanların, Kudüs´e önem vermelerinin en büyük sebebi, ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa´nın Kudüs´te bulunmasıdır. Yıllardır, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti kurma mücadelesinin altında da, Mescid-i Aksa´nın Kudüs´ün doğusunda yer alması, yatmaktadır. Plana göre, Filistinlilere Doğu Kudüs´te bir mahalle olan, Abu Dis başkent olarak verilecektir. Bilinmelidir ki, Mescid-i Aksa´ya sahip olmayan Kudüs’ün, Filistin Devleti için başkent olması düşünülemez!
Filistin topraklarının iki katına çıkması ise, tamamen bir aldatmacadan ibarettir. Plana göre, Negev Çölü’nde iki arazi parçası ve Batı Şeria´da bir miktar arazi, Filistinlilere bırakılacaktır. İsrail tarafından, etrafları kuşatılacak bu yerleşim birimlerinin, birbirleriyle irtibatı ise, inşa edilecek tüneller ve yollarla sağlanacaktır.  Yani, kurulacak Filistin Devleti, İsrail egemenliği altında, küçük toprak parçalarına sahip bir devlet olacaktır.
Filistin Devletinin inşası sürecinde, yatırımlarda kullanılacak 50 milyar dolarlık fonun büyük bir kısmı, bazı İslam ülkeleri tarafından karşılanacaktır. İsrail, bu ihanet planı için, bazı İslam ülkelerini finans kaynağı olarak kullanacaktır!
Sözde barış planının asıl amacı, İsrail işgaline yasal bir statü kazandırmaktır. Bu ihanet Planı, uygulandığı takdirde İsrail şu kazanımları elde edecektir;
1. Kudüs, bölünmez bir şekilde İsrail´in başkenti olacak.
2. Mescid-i Aksa da dahil tüm kutsal mekanlar, İsrail egemenliği altına girecek.
3. Batı Şeria´da "C Bölgesi" diye nitelendirilen kısmın, yaklaşık % 61´lik alanına tekabül eden toprakların üçte biri, İsrail tarafından ilhak edilecek.
4. Uzunluğu yaklaşık 100 kilometre, genişliği yer yer 10 kilometreyi bulan Ürdün Vadisi, İsrail tarafından ilhak edilecek.
5. İsrail´in işgali sebebiyle, vatanlarından çıkarılan 6 milyon civarındaki mülteciler, topraklarına geri dönemeyecek.
Sonuç olarak, Birleşmiş Milletler kararları ve Temel İnsan Haklarını hiçe sayan bu tek taraflı plan, Filistinlileri bağımsız bir devlete sahip olmadan yaşamaya mahkum etmekte ve bölgedeki İsrail işgalini artırarak devam ettirmektedir. Filistinlilerin taleplerini göz ardı eden bu plan, asla kabul edilmeyecek ve tarihin çöp sepetine atılacaktır.
Bizler, Doğu Kudüs’ü bağımsız Filistin Devletinin başkenti olarak kabul eden 120 ülkeden, bu iradelerini bir adım öteye taşımalarını ve bu doğrultuda başkenti Kudüs olan ve sınırları belirlenmiş bağımsız Filistin Devleti için, yeni bir plan açıklamalarını bekliyoruz."

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature