2015 Mescid-i Aksa Günleri Programı

 Burak Mukaddes Mekânları Tanıtma ve Kültür Derneği olarak, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi´inde, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz "Mescid-i Aksa Günleri" isimli programımızın 3.sünü düzenledik.
Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programımız, 5 dakikalık Kudüs ve Dernek sinevizyonuyla devam etti. Açılış konuşması için kürsüye çıkan Burak Derneği Başkanı Adem YENİHAYAT; Burak Derneği´nin kuruluş amacını, faaliyetlerini ve ne tür projeler yürüttüklerini dile getirdi.
Gazeteci-Yazar Abdullah YILDIZ, İslami Hareket Liderlerinden Şeyh Sami Masri, program için Türkiye´ye gelmesi beklenen fakat işgalci İsrail tarafından yurt dışı yasağı getirilen Şeyh Raid Salah´ın Yardımcısı Şeyh Kemal Hatib´in video gösterimi, programın onur konuğu Suudlu âlim Selman Alovde´nin Kudüs sunumlarıyla ve Grup Genç´in Kudüs ezgileriyle program devam etti.
Gazeteci-Yazar Abdullah YILDIZ konuşmasında:"Selam olsun Kudüs dostlarına, selam olsun Şeyh Raid Salah ve Kemal Hatib´e, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi´ye...Küdüs´ün ve Aksa´nın kurulmasını istiyorsak,Selahaddin Eyyubi´nin Mescidleri doldurmak için yıllarca uğraştığı gibi önce mescidleri doldurmalı ve Namazla diriliş seferberliği başlatmalıyız. Fetih için önce kendimizi hazırlamalıyız. " diye konuştu.
Konuşmasını yapmak üzere söz alan İslami Hareket Liderlerinden Şeyh Sami Masri:"İstanbul´da bu salonu hınca hınç doldurmuş olmanız Aksa davasına vermiş olduğunuz önemi gösteriyor. Kudüs´ün kurtuluşu yine siz Osmanlı torunlarının eliyle olacaktır inşallah. İslam alemi yeni bir Selahaddin beklemektedir. Aksa´yı eski ihtişamlı günlerine kavuşturacak yiğitler... Türkiye’nin mirasına sahip çıkacağı inancımızı asla yitirmedik. Bu işgal ve zulüm derhal sona ermeli ve Müslümanlar artık uyanmalıdır. Kudüs ve Aksa davası sadece biz Filistinlilerin değildir, bütün ümmet topyekün bu davaya sarılmalı ve yardım elini uzatmalıdır. Bu şuuru edindiğimiz vakit Fetih yakındır inşallah."

1948 Filistin Toprakları İslami Hareket Lideri Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal Hatib ise video konuşmasında "İşgalci İsrail´in yurt dışı çıkış yasağı nedeniyle aranızda olamadım ama kalbim sizinle birlikte atıyor. İstanbul´da o salonda ben de sizlerle beraber bu coşkuyu hissediyorum. İşgalciler böyle yasaklarla bizi yıldıracaklarını sanıyor. Her ne olursa olsun bizim azmimizi kıramayacaklar ve Kudüs´ün özgürlüğü için bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız. Kudüs için bu yasaklar, çektiğimiz sıkıntılar bizim için şereftir." dedi.
Grup Genç´in birbirinden güzel ezgileriyle devam eden program; 13 kişinin yapılan çekilişle Kudüs ziyareti bileti almasının ardından sona erdi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature