" Toprak Günü " Kutlamaları

Hamas’tan Toprak Günü Açıklaması: İşgalin Ortadan Kalkmasının Tek Yolu Direniştir

30 Mart 2020 16:30

30 Mart 1976 tarihinde işgalci İsrail, Filistinlilere ait binlerce dönüm araziyi gasp etti. Vatan topraklarının gasp edilmesine karşı çıkan Filistinlilerin, bu durumu protesto etmesi neticesinde 6 Filistinli sivil şehit edilmiş binlercesi yaralanmıştı. Bu olaylardan sonra vatan topraklarının kurtarılmasıyla sembolleşen Toprak Günü mücahit Filistin halkı tarafından her yıl 30 Mart´ta kutlanır oldu.

Filistin Toprak Günü´nün 44. yıldönümünü kutlayan Hamas, tarihi Filistin topraklarının asıl sahibi olan Filistin halkını yasal ve siyasi haklardan mahrum bırakan İsrail işgal yönetimine karşı, İslâm âlemini ortak tavır sergilemeye davet etti. 

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal altındaki Filistin topraklarının ve Filistin halkının tek kurtuluş yolunun ise direniş olduğunun altını çizdi. 

Hamas, küresel barışın önündeki en büyük engel olan ABD-İsrail tarafından, geçtiğimiz aylarda dayatılan  “Yüzyılın Anlaşması” ve -sözde, “Yahudi Devleti Yasası” projelerini de açık bir şekilde reddettiğini bir kez daha yineledi.

Hamas bugün, (30 Mart, Pazartesi)  Filistin Toprak Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, Filistin halkının işgal güçleri karşısında dimdik ayakta durduğunu, İsrail terör devleti tarafından uygulanan baskı, istismar, ırkçı ayrımcılık, toprak gaspı, köylerin yıkılması projelerine karşı Filistinlilerin topraklarına bağlı kalacaklarını ve ne pahasına olursa olsun bu yolda ellerinden gelen her şeylerini feda etmeye hazır olduklarını bildirdi.


İslâmî Direniş Hareketi ayrıca, bu dava uğrunda canlarını feda eden şehitlerin kanının, asla yerde kalmayacağını belirterek, Filistin’in bir zerre toprağı konusunda bile hiçbir tartışmayı kabul etmediğini ve bu bağlamda işgal yönetiminin teklif ettiği tüm anlaşmaları reddettiklerini duyurdu.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature