Israil, Filistinlilerin Aldığı Koronavirüs Tedbirlerine Engel Oluyor


İsrail, Filistinlilerin Koronavirüse Karşı Kurduğu Çadırları Yıktı

01.04.2020 13:15


İsrail İşgal güçleri, geçtiğimiz günlerde Ürdün Vadisi´nde bir kasabada bulunan çadırlara baskın düzenleyerek yıktı. Yerle bir edilen çadırlardan ikisi koronavirüs salgınından dolayı acil klinik olarak kullanılmak üzere yapılmıştı.

Terör Devleti tanımlamasına ziyadesiyle liyakat gösteren İsrail, Pandemi sürecinde dahî temel insan hakları ihlallerini sürdürüyor.

İsrail İşgal İdaresi tarafından görevlendirilen askerler dozer ve dorseli vinçlerle, Ürdün Vadisi´ndeki Ibzik kasabasında ikisi acil klinik olarak kullanılacak sekiz çadıra baskın düzenledi, dört çadırı yıktı.

İnsan Hakları Aktivistleri, böylesine küresel bir krizin yaşandığı dönemde İşgalci İsrail’in eylemini “şok edici” ve “acımasız” olarak nitelendirdi.


Dört Çadır Yıkıldı

İkisi acil saha kliniği, dört sağlık kliniği ve evlerinden tahliye edilen sakinler için iki acil konut ile geçici cami olarak iki çadırdan oluşan yapılara İşgalci İsrail yetkilileri baskın düzenledi.

İsrail güçleri ayrıca iki yıldan fazla bir süredir orada bulunan teneke bir kulübeye, bir jeneratör, kum ve çimento çuvallarına da el koydu. Çadır tabanları için bulunan dört palet bloğu kaldırıldı ve diğer bölümler ise yıkıldı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi´nin (OCHA), bu hafta başlarında Filistin sağlık sisteminin Covid-19 vakalarında beklenen bir artışla başa çıkmak için ciddi bir donanıma sahip olmadığı uyarısına rağmen çadırlara el konuldu.

Kumanyalara El Koydular

İşgal güçleri, Kudüslü Müslümanlar için dağıtılacak kumanyalara da el koydu . İsrail problemiyle başa çıkmanın, koronavirüs mücadelesinden  daha  da zor olduğu Filistin´de şartlar ağırlaşmaya devam ediyor.© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature