Tüfekçi: Maale Adumim´i Kudüs´e Katmak Kudüs´ü Filistin´den Almaktır

 Arap Araştırmaları Kurumu Haritalar Dairesi Başkanı Halil Et-Tufekçi;

Siyonist işgalcilerin yahudi yerleşim merkezleri inşa etmede izledikleri politika konusunda uzman ve Arap Araştırmaları Kurumu´nun Haritalar Dairesi başkanı olan Halil Et-Tufekçi, Maale Adumim Yahudi yerleşim merkezinin Kudüs´e dâhil edilmesinin Kudüs şehrini Filistin´den alma ve muhtemel Filistin devleti formülünün tamamen dışında tutma anlamına geleceğini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi işgal rejiminin Maale Adumim yahudi yerleşim merkezini Kudüs´e dahil etme planıyla ilgili olarak Halil Et-Tufekçi´yle özel bir röportaj yaptı.

Tüfekçi, Filistin Enformasyon Merkezi´nin sorularına verdiği cevapta söz konusu yerleşim merkezinin Kudüs´e dâhil edilmesinin Kudüs davasının ve Kudüs şehrinin geleceği açısından taşıdığı tehlikeler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Tüfekçi verdiği bilgilerde Maale Adumim´in Kudüs şehrine dahil edilmesi girişiminin işgal rejiminin Büyük Kudüs (metropol) planının bir parçasını oluşturduğunu, ancak bu planın uygulamaya geçirilmesi durumunda Kudüs´ün tamamen Filistin devletinden alınmış olacağını vurguladı.

Tüfekçi, işgal rejiminin Kudüs için hazırladığı metropol planının köprülerini, alt ve üst geçişlerini inşa ederek, polis teşkilatını kurarak, merkezi yönetimini oluşturarak alt yapısını oluşturduğunu, planın sadece Maale Adumim değil Goş Atsabun, Gifat Zeiv vs. gibi daha birçok yahudi yerleşim merkezini de Kudüs´e dâhil etmeyi içerdiğini vurguladı.

 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature