online bağış
burak bülten
Gazze’ye Nasıl Gidilemediği

 Sümeyye ERTEKİN 2008 yılında ilk kez olarak gittiğini, ve o zamanlar Türkiye ve İsrail ilişkilerinin çok iyi olduğunu orada çok iyi karşılandıklarını ve Gazze’ye girerken 4-5 saat Erez sınır kapısında beklemenin dışında çok büyük bir sıkıntı ile karşılaşmadıklarını belirtti. 2010 yılında Mavi Marmara ile Gazze’ye gitmeye çalıştığında 10 yıl Kudüs´e girme yasağının bulunduğunu vurguladı. Ertekin son olarak ise Gazze’ye 2011 yılında Mısır’ın Refah kapısından girdiğini ancak bunun için de bir ay önceden başvuru yapmasına rağmen iki gün Mısır’da beklemek zorunda kaldığını ifade etti. Son gidişinde bir ay Gazze’de kalan Ertekin abluka ve ambargonun hayatı nasıl çekilmez hale getirdiğini bir kez daha gözlemlediğini kaydetti.
ERTEKİN konuşmasının devamında “Gazze’ye gitmek için Erez, Refah ve deniz yolu olmak üzere üç yol olduğunu ve bu üç yolu da denediğin anlatan Ertekin, Gazze’ye gitmenin ne kadar zor olduğunu anlatan bir de kitap yazdığını ifade etti. Bu kitapta ayrıca Kudüs ve Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin yaşadıkları sıkıntıları da bir nebze de olsa anlatmaya çalıştığını kaydetti.
Sümeyye Ertekin “Bana gelen insanlara Filistin ve Kudüs için neler yapabileceklerini sorduklarında Filistin ve Kudüs’e gitmelerini söyledim. Burak Derneğinin bu tür organizasyona Türkiye’deki insanların Kudüs’e teşvik etmelerinden dolayı Burak Derneğine şükranlarımı sunarım” dedi.

© 2021, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature